Početna  |  Kontakt Simić

english YouTube facebook

Beleška urednika sajta Dragoslava Simića:

Ovaj moto sajta prikazuje način rada primenjen u emisijama čiji sam autor.

Ivo Andrić. Iz priče „Alipaša“:

„Slušam ga dugo i pažljivo, samo mi ponekad dođe da mu upadnem u reč i da mu kažem šta ja mislim o tome. Da, dođe mi da to učinim, ali neću mu kazati ništa, jer ja ničiju priču ne prekidam i nikog ne ispravljam, ponajmanje stradalnika koji priča o svom stradanju. I kud bih ja došao kad bih to činio. Onda priče ne bi ni bilo. A svaka priča je, na svoj način, i u određenom trenutku, iskrena i istinita, a kao takvu treba je saslušati i primiti...“

Milan Ristović

Istraživanje istoričara:
Eksperiment Buljkes, „grčka republika“ u Jugoslaviji, 1945 ~ 1949

brigada

Biti istoričar, a baviti se naukom u potpunosti i do kraja, svoje radove pisati na jasan način, dostupan i onima van stručnih krugova, nalaziti i tumačiti teme za koje i stručni krugovi malo znaju, sve pisati i tumačiti stilom rodonačalnika moderne srpske stilistike Slobodana Jovanovića, to je ličnost dr Milana Ristovića profesora istorije na beogradskom Filozofskom fakultetu. Kako nastaje jedan istraživački projekat? Na primeru ove teme to ćemo pokušati da pokažemo na ovoj stranici sajta.

Slušaj:      (mp3)

EKSPERIMENT BULJKES“:
Grčka republika“ u Jugoslaviji 1945-1949.
Autor studije Profesor Milan Ristović.

Sporazum u Varkizi je trebalo da stvori uslove za političko rešenje krize u Grčkoj i kraj krvavih sukoba koji su izbili u decembru 1944. u Atini. Uključivao je i razoružanje jedinica ELAS-a. Zauzvrat, pripadnicima ELAS-a osumnjičenim za "ratne zločine" bila je obećana amnestija.[1] Dogovoreno u Varkizi najradikalniji pripadnici ELAS-a smatrali su i tumačili kao "kapitulaciju". Za nekoliko hiljada pripadnika ovog pokreta novo stanje od sredine januara (i prekida vatre), odnosno, sredine februara 1945. (kada je ugovor potpisan), bilo je neprihvatljivo i radije su se odlučili na emigraciju. Većina je izabrala odlazak u Jugoslaviju,... VIŠE...

Eksperiment Buljkes
Eksperiment Buljkes

Grčko i srpsko izdanje knjige Milana Ristovića “Eksperiment Buljkes”, grčka utopija u Jugoslaviji, 1945 ~ 1949

„Crni Petar“ i balkanski razbojnici

Balkan i Srbija u nemačkim satiričnim časopisima je originalna i izuzetno važna studija dr Milana Ristovića za razumevanje društvenog života Austrougarske i Nemačke predstavljenog kroz novinske karikature u periodu od 1903. do 1918. godine. Svakako da je glavna ličnost kralj Srbije, Petar I Karadjordjević, označen u tamošnjoj humorističkoj štampi kao „crni Petar“.

CrniPetar
Crni Petar

"Knjiga pokazuje koliko gorke, neukusne i pre svega ubojite mogu biti karikature ali i ostali sadržaji humorističke štampe. Pojavljuju se teme poput "slika drugog" u kojoj se brzo prepoznaje i "slika neprijatelja", ali se jasno prepliće politička problematika kroz vizuru drugog ili modele „mi“ i „oni“... Sve dobija posebne dimenzije kako se kroz celinu građe probija civilizovana arogancija i spremnost na diskvalifikaciju drugih...

Reč je o varijacijama na temu Evropa i Balkan, što podrazumeva pojavu i drugih verbalnih, tj. psiholoških klišea...

Pisac... s lakoćom ostvaruje obradu i knjigu čini čitljivom i zanimljivom, dozvoljava čitaocu da se zabavlja, ali, u stvari pokazuje mu još jednu stvarnost, koje postepeno postaje svestan."

(Iz recenzije Andrija Mitrovića)

Postavljeno: decembar 2013.

Sajt
www.audioifotoarhiv.com
je nekomercijalan i spada
u domen nematerijalne
kulture.
Izdržava se od donacija.
Podržite ga.

Adresa urednika:
Dragoslav Simić
sicke41@gmail.com

Srodni linkovi: Vaša pisma, Otvoreno o sajtu, Novo na sajtu, Poklon za poneti

Pošaljite svoje utiske o ovoj strani na adresu urednika sajta: Dragoslav Simić, sicke41@gmail.com. Vaše pismo može biti objavljeno.

« Nazad

Ako želite lako i brzo da se snađete na sajtu kliknite na početna slova abecede.
Ovaj način omogućiće da lako pretražite sadržaj sajta.

A    B    C    Ć    Č    D    Đ        E    F    G    H    I    J    K

L    Lj    M    N    Nj    O    P    R    S    Š    T    U    V    Z    Ž

Arhiv Simić © 2009. Sva prava zadržana