Početna  |  Kontakt Simić

english YouTube facebook pretraga

Beleška urednika sajta Dragoslava Simića:

Ovaj moto sajta prikazuje način rada primenjen u emisijama čiji sam autor.

Ivo Andrić. Iz priče „Alipaša“:

„Slušam ga dugo i pažljivo, samo mi ponekad dođe da mu upadnem u reč i da mu kažem šta ja mislim o tome. Da, dođe mi da to učinim, ali neću mu kazati ništa, jer ja ničiju priču ne prekidam i nikog ne ispravljam, ponajmanje stradalnika koji priča o svom stradanju. I kud bih ja došao kad bih to činio. Onda priče ne bi ni bilo. A svaka priča je, na svoj način, i u određenom trenutku, iskrena i istinita, a kao takvu treba je saslušati i primiti...“

Naš sajt www.audioifotoarhiv.com je nekomercijalan. Izdržava se od dobrovoljnih priloga. Podržite ga donacijom.
Adresa urednika: Dragoslav Simić sicke41@gmail.com. Budite prvi koji će svojim novčanim prilogom podržati ovo kulturno dobro kome zbog nedostatka sredstava preti gašenje.

Vinča, arheološko nalazište

Prema Vikipediji, Vinča se prvi put pominje 1893. kada je na sastanku Srpskog geološkog društva Jovan Žujović skrenuo pažnju na ovo nalazište. A kada su 1897. prikazani predmeti koji su ovde otkriveni, zaključeno je da postoji mogućnost da se ovde nalazi praistorijski lokalitet. Iako su sistematska iskopavanja vršena u tri zasebne serije, sa povremenim prekidima, istraživanje lokaliteta u vidu obrade materijala, sređivanja dokumentacije, upoređivanja sa drugim lokalitetima na teritoriji centralnog Balkana i publikovanja nalaza, traje gotovo bez prestanka.
1908. do 1934. godine.

Vinča
Dragan Janković kustos Muzeja grada Beograda na arheološkom nalazištu u Vinči
Vinča
Vinča
Vinča

Vinča - Belo brdo je arheološki lokalitet koji se nalazi na desnoj obali Dunava, u selu Vinča, 14 km jugoistočno od Beograda. Na ovom lokalitetu su istraživani ostaci najvećeg praistorijskog naselja u Srbiji i jednog od najznačajnijih neolitskih lokaliteta u Evropi. Nalazište je dobilo ime Belo brdo po svetloj boji lesne terase na kojoj se nalazi, ali je u stručnoj literaturi poznatije pod imenom Vinča.

Vinča
Vinča

Iskopani i restaurirani predmeti sa lokaliteta Belo brdo korišćeni pre više hiljada godina. Eksponati se mogu videti na nalazištu Belo brdo u Vinči.

Vinča
Izgled kuća, rekonstrukcija, u kojojima su živeli ljudi na prostorima sa oznakom u nauci „Vinčanska kultura“.
Kuće su građene od mešavine gline i pleve. U osnovi savremeni izolacioni materijali našli su svoje izvore u građevinarstvu starih Vinčanaca.

VINČA - PRVO MODERNO DOBA

Piše Dragan Janković arheolog, kustos

Vinča je dala ime jednoj od najznačajnijih preistorijskih kultura u svetu. Između 5300. i 4500. godine pre nove ere prostor današnje Srbije i centralnog Balkana postaje kulturno središte Evrope, a na mestu današnjeg sela Vinče formiralo se veliko naselje koje je bilo središte, odnosno metropola kulture u okviru koje je evropski neolit dostigao svoj zenit.

Neolit ili mlađe kameno doba je period pojave prvih ljudskih zajednica čija se ekonomika pre svega zasniva na proizvodnji hrane i predstavlja jednu od najvažnijih etapa u razvoju ljudskog društva i civilizacije.

Vinčanska kultura je zahvatala ogromnu teritoriju, od srednjeg potisja na severu do Skopske kotline na jugu, i od reke Bosne i Usore na zapadu do Sofijskog basena na istoku. Vinčanska kultura je bila, ne samo najrasprostranjenija, već i tehnološki najdominantnija neolitska kultura u Evropi.

Vinča

Pronalaskom tehnologije prerade rude bakra, pripadnici vinčanske kulture postaju začetnici najranije metalurgije u Evropi. Otkrićem velike tajne preobražaja materije, ovi prvi evropski rudari postavili su temelje svih budućih evropskih civilizacija. Vinčanska kultura, nastala na tradicijama prethodnih kultura centralnog Balkana, jedan je od najznačajnijih pokazatelja autohtonosti i autentičnosti evropske civilizacije i nesumnjivo ima veliki značaj u definisanju evropskog identiteta.

Arheološko svedočanstvo, o neverovatnom dometu neolitske Vinče i vinčanske kulture, je krajnje uzbudljivo i provokativno i sa razlogom je jedan od najzanimljiviojih fenomena evropske arheologije. Tehnološke inovacije, najraniji dokazi o preradi rude u metal, visoka kultura stanovanja, dobrosusedski odnosi, briga o deci, saradnja a ne konflikt, trgovina, ishrana i odevanje vrlo slično savremenom, obezbeđuju Vinčanskoj kulturi karakter prvog modernog doba.

U SLAVU ŽIVOTA

Pročitajte ceo tekst

Vinča
Vinča
Dragan Janković za radnim stolom na lokalitetu VINČA ~ BELO BRDO

Dok smo razgovarali Dragan objašnjava da sedimo na Belom brdu. Kada se gleda sa Dunava taj deo koji obuhvataju ove fotografije zaista je belo brdo u čijim temeljima i naslagama se nalaze još neotkopani artefakti, svedočanstva o životu na ovom prostoru od pre više hiljada godina. Zasluga za otkopavanje Vinče i unošenje u bedeker svetske kulturne baštine pripada profesoru Beogradskog univerziteta dr Miloju Vasiću (Požeženo, 3. septembar 1869 — Beograd, 4. novembar 1956) arheologu, univerzitetskom profesoru i akademiku. Vasić se smatra ocem moderne srpske arheologije, a otkopavanja je započeo 1908. godine. Belo brdo je bedem koji je milenijumima zapljuskivao Dunav i formirao taj neverovatno zanimljiv prostor koji svedoči o nastanku velike evropske civilizacije pre antičke Grčke i Rima.

Postavljeno: jul 2024.

Sajt
www.audioifotoarhiv.com
je nekomercijalan i spada
u domen nematerijalne
kulture.
Izdržava se od donacija.
Podržite ga.

Adresa urednika:
Dragoslav Simić
sicke41@gmail.com

Autor sajta  Kratka biografija Dragoslava Simića, osnivača sajta www.audioifotoarhiv.com
Dragoslav Simić Video zapis - O knjigama koje govore: Veče Dragoslava Simića. Narodna biblioteka Kruševac. Novinarka Maja Martinović, (Radio televizija Kruševac) 2006.
Dragoslav Simić je ekspert za proizvodnju radio programa o čemu svedoči ovaj sajt na kome možete čuti 1000 dokumentarnih radio emsija Dragoslava Simića: opširnije vidi

sicke41@gmail.com

english   YouTube   facebook sajta

Staza Vašeg puta vodi Vas u svet audio i foto arhiva novinara Dragoslava Simića.
Najznačajnije ličnosti iz političke i kulturne istorije nekadašnje Jugoslavije i današnje Srbije, pojavljuju se u izlozima ovog sajta.
Možete čuti veliki broj dokumentarnih radio emisija Dragoslava Simića i njegovih kolega po izboru urednika ili gledati fotografije snimljene iz profesionalnog ugla. Sajt otvara sačuvane porodične zvučne arhive na srpskom jeziku nastale pre i posle Drugog svetskog rata.
"Gosti sajta", “Knjige koje govore”, "Vaša pisma", "Radio kritika", "Prijatelji sajta", "Novi projekti", "Da li ste pročitali retke knjige" ~ samo je deo stranica ove elektronske izložbe okrenute novim medijima u svetu.
Sajt spada u domen nematerijalne kulture. Sajt je nekomercijalan.
Pristup sajtu je slobodan. Podržite ga donacijom. Novčani prilozi uplaćuju se preko žiro računa.
Informacije: urednik sajta Dragoslav Simić sicke41@gmail.com


Srodni linkovi: Vaša pisma, Otvoreno o sajtu, Novo na sajtu, Poklon za poneti, E-prodavnica

Pošaljite svoje utiske o ovoj strani na adresu urednika sajta: Dragoslav Simić, sicke41@gmail.com. Vaše pismo može biti objavljeno.

« Nazad

Ako želite lako i brzo da se snađete na sajtu kliknite na početna slova abecede.
Ovaj način omogućiće da lako pretražite sadržaj sajta.

A    B    C    Ć    Č    D    Đ        E    F    G    H    I    J    K

L    Lj    M    N    Nj    O    P    R    S    Š    T    U    V    Z    Ž

Arhiv Simić © 2009. Sva prava zadržana